נשירת שיער אחרי לידה- גורמים וטיפול

נכתב ע"י מירי פבזנר- רוקחת ומדריכת הנקה מוסמכת

נשירת שיער מוגברת לאחר הלידה היא תופעה נפוצה, שמתחילה כ 3-4 חודשים אחרי לידה ומטבע הדברים מלחיצה ומתסכלת. הנשירה יכולה להיות דרמטית ואף לגרום להדלדלות זמנית של השיער¹˒².

אמהות, המחפשות מידע ופתרונות, מקבלות לעיתים מידע שגוי וישנם לא מעט מיתוסים בנוגע לגורמים ולטיפול. למשל ישנה סברה שיש קשר בין נשירת שיער אחרי הלידה לבין הנקה בטענה, שההנקה גורמת להדלדלות מאגרי הויטמינים והמינרלים אצל האם. טענה זו אינה נכונה, כפי שיוסבר בהמשך.

נוסף לכך נשים מניקות מקבלות המלצות לתוספי תזונה, המכילים ויטמינים ומינרלים שונים וחלק מהתכשירים, הקיימים בשוק, אינם מומלצים בהנקה. מצב זה מציב את הנשים בפני דילמה-האם ליטול את התכשיר או להמשיך להניק- על אף שהתכשירים הללו אינם נחוצים בהכרח לטיפול בנשירה אחרי לידה.

במאמר זה ריכזתי מידע ממחקרים מדעיים מעודכנים מהשנים האחרונות.

ראשית חשוב לדעת שמדובר בתופעה נורמילת ופיזיולוגית, הנובעת משינוי במחזור חיי השיערה, המתרחש בהריון בהשפעת ההורמונים. מחזור חיי השיערה מורכב משלושה שלבים¹˒²˒³.

שלב ראשון (anagen)- בשלב הזה השיערה צומחת מזקיק השיערה בקרקפת ואורכה הולך ומתארך. השלב הזה נמשך 2-7 שנים.

שלב שני (catagen)- בשלב הזה השיערה מתנוונת. השלב נמשך 2-3 שבועות.

שלב שלישי והאחרון (telogen)- בשלב הזה אין שינוי במצב השערה. השלב נמשך 2-3 חודשים ולאחריו הזקיק עובר שוב לשלב הראשון. השיערה נושרת ובמקומה מתחילה לצמוח שיערה חדשה.

במצב נורמלי בקרקפת יש 100,000  שיערות. מתוכן 85-90%   מהשיערות נמצאות בשלב הראשון ו-10-15% נמצאות בשלב השלישי. כל יום נושרות 50-150 שיערות²˒³.

במהלך ההריון, בהשפעת השינויים ההורמונליים (כנראה בעיקר בגלל העלייה בהורמון בטא אסטרדיול)⁴ מתרחש שינוי במחזור חיי השיערה. בזמן ההריון רק כ-5% מהשיערות נמצאות בשלב השלישי ולכן במהלך השליש השני והשלישי להריון אין כמעט נשירה².

כשישה שבועות לאחר הלידה, בהשפעת ההורמון פרולקטין⁴, הרבה שיערות נכנסות לשלב השלישי בו זמנית. למעשה נוצר מצב שבו 35% מהשיערות בקרקפת נמצאות בשלב השלישי. כאמור לעיל השלב השלישי נמשך בערך 3 חודשים ואז השיערות נושרות. על כן 3-4 חודשים לאחר הלידה ישנה נשירה מסיבית¹˒².

ברוב המקרים לאחר חצי שנה ישנו שיפור והנשירה המוגברת נפסקת לגמרי עד שנה לאחר הלידה. חומרת הנשירה משתנה מאישה לאישה ואצל אותה האישה יכול להיות הבדל משמעותי בחומרת הנשירה בין לידות שונות. חשוב להבין שגם כאשר רואים ירידה בצפיפות השיער לא מדובר בהתקרחות, אלא בנשירה בו זמנית של שיערות רבות, כפי שהוסבר לעיל, והוצפיפות השיער תשתקם¹˒².

עם זאת חשוב לעקוב ולא להזניח. אצל נשים שאין אצלן שיפור לאחר חצי שנה- שנה מהלידה, הנשירה לאחר לידה עלולה להיות מצב מקדים להתקרחות מסוג androgenetic alopecia או להחמיר את ההתקרחות מהסוג הזה אצל נשים, שסבלו ממנה טרם הלידה².

בשורה התחתונה- ברוב רובם של המקרים מדובר בתופעה פיזיולוגית, שאינה מצביעה על מחסור כלשהוא, והיא תחלוף מעצמה ללא טיפול.

לפני שמחליטים ליטול תוסף תזונה, המכיל ויטמינים ומינרלים, חשוב לבצע בדיקת דם מקיפה (לא רק ספירת דם, אלא גם בדיקה של רמות של ויטמינים ומינרלים) על מנת לבדוק האם יש חוסרים ואם כן- באילו חוסרים מדובר ואז לטפל ע"פ הצורך. לא כדאי להתחיל ליטול תוספי תזונה לפני שבודקים ומזהים חוסר.

למה לשים במיוחד בבדיקת דם?

1. ברזל- ההמלצה של משרד הבריאות הישראלי היא לצרוך תוסף ברזל החל מתום החודש השלישי להיריון ועד שישה שבועות לאחר הלידה - 30 מ"ג בכל יום⁶. לאחר שישה שבועות מומלץ לעשות בדיקת דם. ערך המגלובין, המצביע על אנמיה בנשים שאינן הרות (כולל נשים מניקות) הוא המגלובין שנמוך מ-12 גר'%⁷.  

על מנת לגלות מחסור בברזל אין להסתפק בבדיקות דם של רמות ההמגלובין. יש לבצע בדיקה של פריטין להערכת המאגרים. הפריטין, חלבון שבאמצעותו נאגרים עודפי ברזל, משמש כמדד הרגיש ביותר למצב מאגרי הברזל⁸. ישנם חוקרים, המתארים ששמירה על רמות פריטין מעל ל   ⁹40 ng/dLואף מעל ²70 ng/dL מעלה את יעילות הטיפול בנשירת שיער בנשים. מינון הברזל שנמצא אפקטיבי להעלת מאגרי הברזל הינו 60 מ"ג 3-4 פעמים ביום.º¹˒¹¹ לעיתים מפסיקים את הטיפול כאשר רמות ההמגלובין חוזרות לנורמה. עם זאת יש הממליצים להמשיך את הטיפול במשך 3-6 חודשים למילוי המאגרים º¹˒¹¹.

2. ביוטין- ביוטין הינו ויטמין מקבוצת B  המצויי במגוון מזונות- בין היתר בחלמון ביצה. ביוטין מסונטז בגוף ע"י בקטריות. התפקיד של ביוטין בהקשר של שיער פורסם לראשונה ב 1987 במאמר שתיאר מומים מולדים, המשפיעים על הסינטזה של ביוטין בגוף. ההשלכה הקלינית שלהם הייתה פגיעה בעור ובציפורניים. מתן של תוסף של ביוטין עזר לילדים עם מומים הללו².

בנוסף ישנם מחקרים, המראים שביוטין יעיל למטופלים עם סינדרום, שנקרא umcombable hair המתבטא בשיער פגום עקב אנומליה של זקיקי השיערות¹²˒¹³.

על בסיס הממצאים הללו יש הגיון במתן תוסף של ביוטין כאשר הרמות בבדיקות דם הינן נמוכות. עם זאת קיים מחקר שהראה שתוסף של ביוטין לא עזר לנשירה¹⁴.

3. במסגרת בדיקת דם חשוב לבדוק את הערכים של הורמונים של בלוטת התריס והיות וגם תת פעילות וגם יתר פעילות של בלוטת התריס יכולים להיות סיבה לנשירת שיער².

לסיכום, אין ספק שמדובר בתופעה לא נעימה, אך ברוב רובם של המקרים הנשירה חולפת גם ללא טיפול. אין צורך להתחיל טיפול בתוספי תזונה כלשהם לפני ביצוע בדיקת דם והתאמה של התוסף הנדרש ע"פ התוצאות. כמו כן אין סיבה להפסיק הנקה היות ואינה מהווה גורם לנשירה. כן חשוב להיות עם היד על הדופק ואם אין שיפור אחרי חצי שנה או אם הנשירה לא עוברת עד גיל שנה של התינוק חשוב לפנות לרופא עור לבירור הגורם והתאמת טיפול.

ביבליוגרפיה

1. Grover C., Khurana A. Telogen effluvium. Indian Journal of Dermatology, Venereology and Leprology.2013;79(5):591–603

2. Tosti A, Piraccini BM, Sisti A, Duque-Estrada B. Hair loss in women. Minerva Ginecol. 2009;61:445–452

3. Deepa Liyanage 1 and Rodney Sinclair. Review Telogen Effluvium. Cosmetics 2016 3-13

4. Randall VA. The endocrine control of the hair follicle.In: Blume-Peytavi U, Tosti A, Whiting DA, Trüeb R,editors. Hair growth and disorders. Berlin: Springer; 2008. p. 23-36

5. Christof Schaefer, Paul W.J. Peters, Richard K Miller, Drugs during pregnancy and lactation, 3rd ed, 2014

6.http://www.health.gov.il/Subjects/pregnancy/during/Pages/proper_nutrition_during_pregnancy.aspx

7. Centers for Disease Control (CDC). Recommendations to prevent and control iron deficiency in the United States. Morb Mortal Wkly Rep, 47 (1998), pp. 1–36

8. Ponka P., Beaumont C., Richardson D. R. Function and regulation of transferrin and ferritin. Seminars in Hematology. 1998;35(1):35–54

9. Kantor J, Kessler LJ, Brooks DG, Cotsarelis G. Decreased serum ferritin is associated with alopecia in women. J Invest Dermatol 2003;121:985-8

10. Umbreit J. Iron deficiency: A concise review. Am J Hematol 2005;78:225-31

11. Schrier SL. Treatment of anemia due to iron deficiency. Available from: http://www.UpToDate.com

12. Boccaletti V, Zendri E, Giordano G, Gnetti L, De Panfilis G.. Familial uncombable hair syndrome: ultrastructural hair study and response to biotin. Ped Dermatol 2007; E14-E16.

13. Shelley WB, Shelley D. Umcombable hair syndrome: observations on response to biotin and occurence in siblings with ectodermal dysplasia. J Am Acad Dermatol 1985;13:97-102.

14. McMichael A. Approach to office visits for hair loss in women. Cutis 2011;87:89