אחסון והפשרה של חלב אם

 

מבוסס על ההנחיות העדכניות

 

כמה זמן אפשר לשמור בחוץ? הזמן האופטימלי לאחסון חלב אם טרי מחוץ למקרר הוא עד 4 שעות בטמפרטורת חדר של 22-25 מעלות צלזיוס.

☑ כמה זמן אפשר לשמור במקרר? על פי משרד הבריאות הישראלי משך אפשרי של שמירת החלב במקרר הוא 5 עד 8 ימים. משך שמירה אידיאלי במקרר הינו 4 ימים.

☑ כמה זמן אפשר לשמור במקפיא? אפשר לשמור במקפיא בעל דלת נפרדת מן המקרר עד 3-4 חודשים. בהקפאה עמוקה (מינוס 19 מעלות צלזיוס)- 6 חודשים ויותר. חשוב- יש לשים את החלב בעומק המקפיא ולא בדלת או קרוב לחלק הקדמי!

☑ הפשרה וחימום חלב

❄ הפשרה: חלב שהיה במקפיא עדיף להעביר מראש למקרר וכך הוא יפשיר לאט. לאחר ההפשרה ניתן לשמור את החלב במקרר למשך 24 שעות. חלב שהופשר ועומד מחוץ למקרר ניתן לשמור לשעה עד שעתיים.

⛄ במקרה שיש לחץ של זמן אפשר להוציא חלב קפוא שעה לפני השימוש, ויש לחמם בכלי עם מים חמים (אבל לא מאוד חמים), או להפשירו בטמפרטורת החדר.

⏰ לא מופיע בהנחיות הרשמיות, אבל חשוב: איך מפשירים חלב הכי מהר? ניתן להחזיק את השקית עם החלב הקפוא מתחת לזרם של מים חמים (לא רותחים). בשיטה זו החלב יפשיר מהר

חימום החלב פוגע מעט בשומן שבחלב ובחלק מהמרכיבים החיסוניים. לכן עדיף לא לחמם הרבה. תינוקות מסכימים בשמחה לשתות חלב פושר כך שאין סיבה להביא את החלב לטמפרטורה חמה.

☑ מה עושים אם צריך לקחת את החלב לדרך?חלב אם נשמר ל 24 שעות בצידנית עם קרחונים.אם את יודעת שתשתמשי תוך 4 שעות ולא תהי בשמש אלא בטמפרטורה נעימה, ניתן להניח בתיק ללא צידנית.

⛔ אין לחמם חלב אם במים רותחים או במיקרוגל. כאמור חימום לטמפרטורה גבוהה פוגע בחלק מהמרכיבים של החלב. בנוסף במיקרוגל יכול להיות חימום לא אחיד.

👶 ולשאלת השאלות- מה עושים אם התינוק שתה מהבקבוק ולא סיים אותו- האם מותר לשמור את החלב? ע”פ ההנחיות העדכניות ניתן לשמור עד שעתיים.

כל הנתונים מבוססים על ההנחיות של משרד הבריאות, על הנתונים של האקדמיה לרפואת הנקה- ABM- מ2017 וההנחיות של CDC- שהם סוכנות של מחלקת הבריאות ושירותי האנוש של ארצות הברית שתפקידה שמירה על בריאות הציבור ועל בטיחותו.