התינוק לא לוקח בקבוק- מה עושים?

לפני שאפרט את הטיפים המנצחים חשוב לקחת בחשבון שיש תינוקות שלא יסכימו לקחת בקבוק. במקרה שניסיתם הכל והתינוק לא שותה מבקבוק ומועד החזרה לעבודה מתקרב כדאי לחשוב על דרכים אלטרנטיביות למתן חלב או תמ"ל בשעות היעדרות האם מהבית: אפשר לנסות לתת חלב אם בכוס מעבר (נקראת גם כוס אימון או כוס מעבר), המיועדת לשתיית מים כמו הכוס של חברת "נובי" למשל, שיש לה פיה רכה או הכוס של חברת איקאה. כמוכן אפשר לתת חלב אם בכפית. קיים גם בקבוק לחיץ מיוחד שמחוברת אליו כפית, המקל על מתן כמות גדולה בכפית. חפשו בחנויות גדולות למוצרי תינוקות.

מצרפת קישורים עם דוגמאות:

http://www.nuby.co.il/?p=149

http://www.ikea.co.il/default.asp?catid={FA77F795-0754-46EB-992B-0CD78F619BEF}&details_type=1&itemid={6366B124-8F29-417E-BAB6-70BCC35DC0E2}

https://www.munchkin.com/easy-squeezy-spoon.html

אז מה בכל זאת יכול לעודד תינוק לקחת בקבוק?

מבחינת סוג הבקבוק יש הרבה הצלחות עם הבקבוק של מאמ. כמובן שיש תינוקות שמאוד אוהבים דווקא סוגי בקבוק אחרים, אבל שווה לנסות. את פטמת הבקבוק מומלץ לחמם מעט על ידי טבילה במים חמימים ולאחר מכן מומלץ לטבול את פטמת הבקבוק בחלב אם על מנת שבמגע הראשון עם הפה הטעם יורגש.

חשוב בהתחלה לנסות עם חלב אם טרי ולא מופשר כי הטעם אחר. מספיק כ-30 מ"ל לתירגול. אין צורל לשאוב כמויות גדולות. אפשר לשאוב מנה גדולה יותר, לשים במקרר ולחמם כל יום כשלושים מיליליטר לצורך התירגול.

ברב המקרים המפתח הוא התמדה- לנסות באווירה טובה בלי להתעקש מדי יום או מדי כמה ימים כשהתינוק במצב רוח טוב כלומר לא רעב ולא עייף מדי. ברב המקרים בסוף האסימון נופל. מאוד חשוב לבחור את התזמון הנכון לניסיון. לא כשהתינוק עייף ולא כשרעב מדי! אם התינוק בוכה חשוב להפסיק מיד כדי לא ליצור הקשר שלילי לבקבוק.

כשמנסים- כדאי לשים את הבקבוק ליד הפה ובעדינות להכניס לפה ולשחק איתו בתוך הפה שלו כך שהפטמה של הבקבוק תיגע בחך כי שם נמצא רפלקס המציצה. ברגע שמתחיל לקטר או לבכות מיד מיד להפסיק.

מבחינת התנוחה כדאי לנסות כשהתינוק יושב מול מי שנותן בטרמפולינה או בטיולון של העגלה. כך אפשר להיות בקשר עין ולדבר עם התינוק ובגילאים האלה זה עוזר ונעים הרבה יותר מתנוחה שבה מחזיקים את התינוק בערסול.

דבר נוסף ששווה לנסות- להציע את הבקבוק כשהתינוק מאוד מנומנם. למשל עם סימני ההתעוררות הראשונים מאחת התנומות במהלך היום כשהוא עוד לא הספיק להתעורר לגמרי לנסות לקחת אותו מהמיטה, לערסל ולנסות לתת כשהתינוק חצי מנומנם.

אם השיטות האחרות לא עזרו עוד טיפ שיכול לעבוד- להתחיל בהנקה ואחרי כמה דקות כשהתינוק פחות רעב ויותר סבלני לנתק אותו בעדינות ולהעביר לבקבוק ממש ליד השד.

טיפ נוסף- לנסות בתנועה. אם התינוק אוהב להיות במנשא כדאי לנסות כשהתינוק במנשא ולנוע קלות תוך כדי.

מה שהכי חשוב, זה להימנע ממאבקי כוח. לא לנסות להכניס את הבקבוק בכוח לפה של התינוק ולא להתעלם מהתנגדויות ובכי. לא לשכוח שמדובר בבן אדם (גם אם הוא קטן :)) עם דעות והעדפות. התעלמות מהאיתותים של התינוק רק תרחיק אתכם מהמטרה.

אם ניסיתם במשך מספר ימים רצופים ותמיד נתקלתם בבכי מצד התינוק- הדבר הטוב ביותר הוא לעשות הפסקה מהניסיונות לכמה ימים ואף לשבוע כדי להשכיח את המאבק ולאחר מכן לנסות שוב.