התינוק נושך בזמן הנקה- מה עושים?

איך למנוע נשיכות ולהמשיך להניק בהצלחה גם בתקופת בקיעת שיניים-

1. מניעה- חשוב מאוד להפוך למומחית למניעה. לרוב בתחילת ההנקה כשהתינוק רעב אין נשיכות. כדאי לעקוב אחר התנהגות התינוק במהלך ההנקה ולזהות את השלב, שבו כבר אין רצף של בליעות, ומתחילות להווצר הפסקות. לרוב לקראת סוף הארוחה כאשר התינוק כבר שבע הוא יתחיל למשוך את הפטמה או ינשך. אם תלמדי לזהות את הדפוס הזה, תוכלי להקדים ולנתק את התינוק מהשד לפני הנשיכה.

2. איך להגיב נכון- אם התינוק נשך, חשוב לנתק אותו מיד ולסגור את החולצה על מנת להעביר את המסר שהנשיכה אינה מקובלת. עם זאת כדאי להימנע מלצעוק על התינוק כדי שהתינוק לא יקשר קול לא נעים ותקיף שהוא לא רגיל לשמוע מאמא עם חווית ההנקה כולה, מה שעלול לגרום לכך שהתינוק יסרב לינוק בהמשך. אם תהי עקבית ותנתקי בכל פעם שהתינוק מכאיב לך המסר יעבור ויש סיכוי שהנשיכות יפסקו או לפחות יתמעטו.

הערה חשובה: אם התינוק בוכה או נבהל מכך שאת מתנקת אותו מהשד בפתאומיות לאחר הנשיכה וסוגרת את החולצה, חשוב שתרגיעי אותו ולאחר כמה דקות תציעי לינוק שוב כדי שהוא לי יקשר את הסיטואציה הלא נעימה להנקה באופן כללי. למען ההמשכיות של ההנקה חשוב שההנקה תהיה זמן איכות נעים לאם ותינוק. לכן מצד אחד חשוב להעביר מסר שהנשיכה לא מקובלת ומצד שני חשוב שזה לא יעיב על האווירה בזמן הנקה עד כמה שניתן.

3. לשבח על הנקה ללא נשיכות- כשהתינוק יונק ללא נשיכות דברי איתו במהלך ההנקה ותשבחי אותו בקול נעים על הנקה נעימה ולא מכאיבה. הם מבינים הכל!

4. להרגיע את החניכיים בדרכים אחרות- מומלץ ביותר לספק לתינוק הזדמנויות אחרות לעסות את החניכיים הכואבות כדי שהוא לא ישתמש בשד בתור נשכן. בשוק קיימים נשכנים שונים שיכולים לעזור. חלק מהנשכנים מיועדים לקירור והמגע הקר מקל על הכאב של החניכיים. אפשר להציע לתינוק לשחק עם נשכן קר כמה דקות לפני ההנקה ואז ההנקה צפויה להיות רגועה יותר מבחינת הנשיכות. גם משחק עם כפית קרה או בננה קפואה בתוך רשת קטנה המיועדת לכך, שניתן לרכוש בחנויות, יעשו את העבודה.

5. יש לשים לב האם התינוק מנסה להגיד משהו באמצעות הנשיכות- למשל האם יכול להיות שכך הוא מושך את תשומת ליבך בכל פעם שאת מסתכלת בטלפון או מתחילה לדבר עם מישהו במהלך ההנקה. אם כן, המנעות ממסיחים תקטין את מספר הנשיכות. כמו כן יכול להיות שהתינוק מסמן לך שהוא סיים לינוק מהצד הראשון ומעוניין לעבור לצד שני.

ומה עושים אם נוצר פצע בפטמה כתוצאה מהנשיכה? 

קודם כל חשוב לא להזניח. אם התינוק ימשיך לינוק כשהפטמה פצועה הפצע עלול לגדול וגם פצע פתוח שאינו מטופל עלול להזדהם. מומלץ מאוד להתייעץ עם יועצת הנקה על מנת שהיא תאבחן שאכן מדובר בפצע שנגרם מנשיכה ולא פטריה או בעיות אחרות ותמליץ על הטיפול המתאים.

ולסיום- אני רוצה להרגיע. תופעות הנשיכות היא זמנית ביותר ולרב יש החמרה של ימים ספורים סביב בקיעת כל שן ואחר כך המצב חוזר לשגרה.