כל מה שחשוב לדעת על חלב אם שאוב

⬅️ צבע-

חלב שאוב יראה לרב לבן/ צהבהב/ כמעט שקוף או כחלחל.

כל אלה הם צבעים נורמליים ותקינים של חלב שאוב והם תלוים בשעה בה החלב נשאב, בגיל התינוק וברמת המלאות של השד בזמן השאיבה.

חלב אם יכול להיות גם כתמתם או ירקרק עקב מזונות מסוימים בתזונה של האם או תוספי תזונה מסוימים שהאם נוטלת. גם צבעים אלה הם בגדר הנורמה ואינם מהווים סיבה לדאגה.

אם שאבת חלב והוא בצבע שונה מהצבעים שהוזכרו פה כדאי להתייעץ עם יועצת הנקה. ככלל- אם אין כאבים או בעיות אחרות, הצבע של חלב אם אינו מהווה סיבה לדאגה. אבל תמיד שווה להתייעץ כמובן.

⬅️ מראה-

כשחלב אם עומד בחוץ או במקרר שכבת השומן נפרדת ועולה כלפי מעלה. לכן הגיוני שתראי מעין שכבת קרם בחלק העליון וחלב בהיר או שקוף ונוזלי בחלק התחתון.

זה תקין ונורמלי וזה לא אומר שהחלב מקולקל.

גם מראה של מעין חתיכות לבנות קטנות בחלב הינו תקין.

בעת החימום לרב השכבות מתחילות להתאחד. אם הן לא התאחדו, ערבבי את החלב בתנועות סיבוביות עדינות- כמו שמערבבים כוס יין או שהורידי את שכבת השומן מהבקבוק או מהשקית חלב אל תוך הנוזל עם כפית.

עדיף להימנע מלנער את הבקבוק או השקית.

⬅️ אחסון-

☑ כמה זמן אפשר לשמור בחוץ? הזמן האופטימלי לאחסון חלב אם טרי מחוץ למקרר הוא עד 4 שעות בטמפרטורת חדר של 22-25 מעלות צלזיוס.

☑ כמה זמן אפשר לשמור במקרר? על פי משרד הבריאות הישראלי משך אפשרי של שמירת החלב במקרר הוא 5 עד 8 ימים. משך אחסון אידיאלי במקרר הינו 4 ימים

☑ כמה זמן אפשר לשמור במקפיא? אפשר לשמור במקפיא בעל דלת נפרדת מן המקרר עד 3-4 חודשים. בהקפאה עמוקה (מינוס 19 מעלות צלזיוס)- 6 חודשים ויותר. חשוב- יש לשים את החלב בעומק המקפיא ולא בדלת או קרוב לחלק הקדמי!

❄ הפשרה: חלב שהיה במקפיא עדיף להעביר מראש למקרר וכך הוא יפשיר לאט. לאחר ההפשרה ניתן לשמור את החלב במקרר למשך 24 שעות. חלב שהופשר ועומד מחוץ למקרר ניתן לשמור לשעה עד שעתיים.

⛄ במקרה שיש לחץ של זמן אפשר להוציא חלב קפוא שעה לפני השימוש, ויש לחמם בכלי עם מים חמים (אבל לא מאוד חמים), או להפשירו בטמפרטורת החדר.

⏰ לא מופיע בהנחיות הרשמיות, אבל חשוב: איך מפשירים חלב הכי מהר? ניתן להחזיק את השקית עם החלב הקפוא מתחת לזרם של מים חמים (לא רותחים). בשיטה זו החלב יפשיר מהר

חימום החלב פוגע מעט בשומן שבחלב ובחלק מהמרכיבים החיסוניים. לכן עדיף לא לחמם הרבה. תינוקות מסכימים בשמחה לשתות חלב פושר כך שאין סיבה להביא את החלב לטמפרטורה חמה.

☑ מה עושים אם צריך לקחת את החלב לדרך?חלב אם נשמר ל 24 שעות בצידנית עם קרחונים.אם את יודעת שתשתמשי תוך 4 שעות ולא תהי בשמש אלא בטמפרטורה נעימה, ניתן להניח בתיק ללא צידנית.

⛔ אין לחמם חלב אם במים רותחים או במיקרוגל. כאמור חימום לטמפרטורה גבוהה פוגע בחלק מהמרכיבים של החלב. בנוסף במיקרוגל יכול להיות חימום לא אחיד.

👶 ולשאלת השאלות- מה עושים אם התינוק שתה מהבקבוק ולא סיים אותו- האם מותר לשמור את החלב? ע”פ ההנחיות העדכניות ניתן לשמור עד שעתיים.

⬅️ כמות

חשוב להדגיש שהכמות שאת שואבת היא לא מדד לכמות שאת מייצרת!!!המדד להנקה מוצלחת וכמות מספקת של חלב הוא העלייה במשקל.אם התינוק היונק עולה תקין במשקל זה אומר שיש לך מספיק חלב גם אם את לא מצליחה לשאוב כמות גדולה בבת אחת.

כל הנתונים מבוססים על ההנחיות של האקדמיה לרפואת הנקה- ABM- מ2017 וההנחיות של CDC- שהם סוכנות של מחלקת הבריאות ושירותי האנוש של ארצות הברית שתפקידה שמירה על בריאות הציבור ועל בטיחותו.