טקס שינה

סבתא שלי לא הכירה את המושג טקס שינה, אבל כל פעם שישנתי אצלה כשהייתי ילדה קטנה היא הייתה חוזרת על רצף פעולות נעים וקבוע לפני השינה.

תמיד אחרי המקלחת ולפני צחצוח השיניים היא הייתה מוציאה קופסת שוקולד יפה ומהודרת (דבר מלהיב במיוחד בתקופה, שבה שוקולד היה פינוק נדיר) ונותנת לי לבחור סוכריה טעימה אחת ואחרי שהייתי מצחצחת שיניים ונכנסת למיטה, היא הייתה מכסה אותי עם שמיכה רכה רכה, יושבת לידי ומספרת סיפור מעניין על הילדות שלה ויושבת איתי עד שנרדמתי.


אני כבר אמא לשלושה לילדים ועדיין הזכרון המתוק הזה הוא בלתי נשכח.

כשתומר הבכור שלי נולד התחלתי לקרוא על טקס שינה. הרי די קשה להתחנק מהנושא הזה כי כל ספר או אתר בנושא תינוקות כולל התייחסות אליו. מודה שהיו רעיונות לטקסים מאולצים שפחות התחברתי אליהם (כמו ההמלצה להגיד לילה טוב לכל החפצים בחדר יחד עם התינוק), אבל עם הזמן הגעתי לתובנות ומצאתי את הנוסחה שמתאימה ונעימה למשפחה שלי.


חולקת כמה תובנות:

1. חשוב שהטקס יתאים לילד הספיציפי שלכם- פה הבעיה עם ההמלצות או הרעיונות הכללים. כדי שהטקס יהיה נעים הוא צריך להיות מותאם לתינוק הספיציפי שלכם גם באורך וגם בתוכן והגיוני שישתנה עם הגיל. כמו כן חשוב למצוא נוסחה שמתאימה להרכב המשפחתי (כשמדובר על כמה ילדים). אל תשכחו שהמטרה היא ליצור תהליך נעים, ורגוע לפני השינה. טקס טוב בעייני הוא גם זמן משפחתי מגבש.

2. לא בכל מחיר- בימים שבהם התינוק/הפעוט מאוד עייף לא צריך להתעקש בכל מחיר לעשות את הגרסה הארוכה. מקלחת והפחתת האור בבית לגמרי מספיקים כדי להעביר את המסר שהיום עומד להגמר. בעניין הזה חשוב להדגיש גם שכדאי להשאיר מספיק זמן לפני השעה שבה יש ציפייה שהילדים יהיו במיטות. לחץ של זמן סותר את הרעיון של אוירה נעימה ורגועה.

3. כשמצטרף תינוק חדש למשפחה הוא בהחלט יכול לקחת חלק בטקס של הגדולים. למשל לשכב על שטיח פעילות בזמן הקראת סיפור או להיות על אמא במנשא בכל פעילות אחרת. שיתוף התינוק מלכד ומגבש וגם השאיפה לעשות טקס נפרד לכל אחד אינה מציאותית ומכניסה המון לחץ לשעות הערב שגם ככה עמוסות במשימות. רעיונות שמאוד עבדו ועובדים אצלנו כחלק מטקס שינה:


1. לשבת במעגל ושכל אחד יספר משהו טוב שקרה היום.

2. ספר ילדים מקסים מקסים בשם יוגה לפני השינה- מומלץ ביותר מגיל 4.

3. לצייר משהו על הגב של הילד ולבקש שינחש מה ההורה מצייר.

4. עיסוי קצר

5. בנאלי, אבל תמיד כיף- סיפור. לגיוון אפשר מדי פעם שאמא או אבא ימציאו את הסיפור במקום לקרוא.


חלומות מתוקים!