מרגישה שאין לך מספיק חלב בשעות הערב?

ם העלייה במשקל תקינה וההנקות בשעות אחרות ביום עוברות בנעימים אז הנקות תכופות בערב הן תופעה נורמלית, שנקראת האכלת אשכולות.

חשוב לדעת שברב המקרים ההתנהגות של התינוק היא נורמלית ואינה קשורה להנקה. גם תינוקות שניזונים מפורמולה בוכים יותר בשעות הערב מאשר במהלך היום!

מה יכולה להיות הסיבה לבכי וריבוי ההנקות בשעות הערב?

אחת הסברות שהועלו היא שהזרם בשעות הערב הינו איטי יותר מאשר בשאר היממה- מדובר בהשערה בלבד.

סיבה וודאית יותר היא שלחלק מהתינוקות לא פשוט "לעכל" את כל החוויות והגירויים שאליהם נחשפו במהלך היום והם מביעים את העייפות ועודף הגירויים ע"י בכי. אל תשכחו שההנקה אינה רק אוכל. הנקה מרגיעה את התינוק ונותנת מענה לצרכיו ולכן אם קשה לו להתמודד עם משהו, הוא יחפש נחמה בהנקה וחשוב לאפשר לו לינוק ללא הגבלה.

הסבר אפשרי נוסף הוא שכאבי הבטן, שמהם סובלים חלק מהתינוקות, מופיעים יותר דווקא בשעות הערב.

סביר להניח שאף אחד מההסברים שלעיל אינו מלא, אך בשורה התחתונה, תינוקות רבים בשעות הערב מביעים צורך לינוק במנות קטנות ותכופות ולהיות מוחזקים ומחובקים (לא להיות בעריסה).

⭐ חשוב להדגיש שאם העליה במשקל תקינה אז הנקות תכופות בערב וחוסר שקט של התינוק שעות הללו אינם מצביעים על כך שהבעיה היא בכמות החלב!

מה יכול לעזור להרגיע תינוק בשעות הבכי בערב מלבד גישה חופשית לשד כמובן?

1. מנשא- נשיאה במנשא עוזרת מאוד להרגיע תינוק בוכה וגם מפנה את הידיים, מה שמאפשר לעשות עוד דברים במקביל.

2. לצאת החוצה- הרבה פעמים יציאה מהבית מקלה נפשית ויש לה השפעה מרגיעה על התינוק.

3. קול- תינוקות נרגעים מקולות רגועים ומונוטוניים. אפשר לנסות קולות שונים ולבדוק מה עובד אצלכם. גם האזנה למוזיקה עשויה לעזור.

4. תנועה- הליכה, ניעות (עדיף להימנע מנדנוד של הידיים, אלא שהתנועה למטה- למעלה תעשה ע"י כיפוף הרגליים שלכם. אפשר גם לנסות תנועת סיבוב עדינה של האגן שלכם).

5. מגע- תינוקות מאוד אוהבים מגע ונרגעים בעזרת מגע. חיבוק מרגיע ונותן מענה לכל סיבה לחוסר נוחות. כדאי לנסות גם עיסוי תינוקות.

6. שילוב של תנועה, מגע וקול. נשיאה על הידיים או מנשא תוך כדי תנועה וקולות נעימים עוזרים מאוד להרגיע. אפשר גם לנסות להניק תוך כדי תנועה עם התינוק.

7. להקטין גירויים- היות ואחת הסיבות המרכזיות לבכי בשעות הערב היא עודף גירויים, כדאי לנסות להכנס עם התינוק לחדר חשוך ללא טלויזיה וללא קולות חזקים.

8. הנקה בשכיבה- בשעות שבהן התינוק רוצה לינוק לפרקי זמן ארוכים, הנקה בשכיבה עשויה לעזור לאמא לנוח תוך כדי הנקה.

9. לתת את התינוק לאבא/סבתא או למטפל אחר לכמה דקות ולהטען באנרגיות חדשות להמשך הערב. מקלחת קצרה או מאכל אהוב יכולים לשפר משמעותית את מצב הרוח. גם להעזר במישהו בשעות הקשות כדי שיביא לאמא אוכל/מים/ספר או כל דבר בזמן ההנקה מקל על ההתמודדות.

מאחלת לכן שעות ערב רגועות- עם הרבה חיוכים וללא בכי!